Jak często czyścić domową klimatyzację?

Domowa klimatyzacja jest bardzo przydatnym i dość prostym urządzeniem. Jest ona prawie bezobsługowa, jednak nie można zapominać o jej czyszczeniu. Nagromadzony brud negatywnie wpływa na osoby w przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz powoduje szybsze zużywanie się części klimatyzatora. Jak często zatem należy ją czyścić?

Klimatyzator może podnieść jakość powietrza, pod warunkiem oczywiście, że jest regularnie i prawidłowo czyszczony. Chociaż jest on wyposażony w filtry, jeśli zaniedbasz ich czyszczenie, wewnątrz będą się gromadzić ogromne ilości kurzu, grzybów i bakterii. Gdy filtr przestanie spełniać właściwie swoją funkcję, drobnoustroje zaczną wydostawać się na zewnątrz. Jednocześnie wydajność klimatyzatora zacznie spadać, więc koszty eksploatacji wzrosną. Możesz wtedy odczuwać także nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia. Pozostałe części klimatyzatora również wymagają czyszczenia, choć już nie tak częstego jak same filtry.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji? 

Gruntowne czyszczenie klimatyzatora wykonuje się podczas serwisowania, czyli szeregu czynności konserwacyjnych, które należy zlecić specjalistom. Obejmują one kontrolę pracy poszczególnych części, wymianę uszkodzonych lub zużytych na nowe i oczyszczeniu sprawnych, a także uzupełnieniu czynnika chłodzącego. Szczegółowe wytyczne związane z serwisowaniem klimatyzatora znajdziesz w instrukcji obsługi. Najczęściej producenci zalecają, by przeprowadzać je 2 razy w roku, najlepiej wczesną jesienią i wczesną wiosną. Oczyszczenia filtra powinno się jednak dokonywać częściej, tj. przynajmniej co 3 miesiące (można to robić samodzielnie). Nie trzeba go wymieniać za każdym razem, ponieważ jest to element wielokrotnego użytku. 

Właściwe oczyszczanie klimatyzacji polega na wyczyszczeniu obudowy, lameli, wylotu powietrza oraz wnętrza urządzenia wraz ze skraplaczem i parownikiem. Po wyczyszczeniu przeprowadza się odgrzybianie i odkażanie. Można do tego wykorzystać metodę piankową, ultradźwiękową lub ozonowanie. 

Cart