Ustawy i uchwały

1. Ustawy i uchwały antysmogowe.

Wkłady kominkowe Spartherm spełniają najbardziej rygorystyczne normy europejskie i światowe. Dotychczas w Polsce nie obowiązywały żadne normy dotyczące emisji ale od 14 lat w krajach takich jak Austria czy Szwajcaria były one bardzo wymagające. Firma Spartherm była pierwszym koncernem który mierzył się z problemem smogu i prowadził badania wraz z innowacjami palenisk, spełniając szereg najbardziej wymagających norm. Od 2015 prowadzono prace nad projektem unijnym nazwanym Ekoprojekt/Ecodesign który określa normy oraz datę wdrożenia dyrektyw na wszystkie kraje Unii Europejskiej i wymaga dostosowania prawa na całym jej zapisie do końca 2021 roku. Nasze wkłady mają emisje niższe nawet dziesięciokrotnie niż założenia z Ekorpojektu i wszystkie oferowane produkty w naszej ofercie są ekologiczne. Istotną dla wyboru i planowania rozwiązań energetycznych jest informacja że Unia Europejska w latach 2021-2027 wycofuje dotacje na paliwa kopalniane (gaz i węgiel) a w planach do 2050 roku w projekcie jest założenie całkowitej likwidacji pieców  gazowych i węglowych. UE promuje energetykę OZE (Odnawialne Źródła Energii) czyli wszystko to oferujemy: DREWNO/BIOMASA, FOTOWOLTAIKĘ oraz POMPY CIEPŁA.

Inna sytuacja jest jednak w Krakowie ponieważ z dniem 1 Września 2019 roku na terenie miasta Kraków wprowadzono całkowity zakaz używania paliw stałych. Jest to uchwała wyjątkowa na skalę świata bo nie bierze pod uwagę nowoczesnych technologii grzewczych które nie wykazują emisji szkodliwych dla środowiska. Radni wrzucili do jednego zakazu wszystkie urządzenia ekologiczne wraz z przysłowiowymi kopciuchami promując tylko gaz jako paliwo do urządzeń grzewczych. Sytuacja jest o tyle kuriozalna że mimo wymiany niemal wszystkich urządzeń (2500 urządzeń pozostało do wymiany wg danych z 1 Września 2019r.) na terenie Krakowa dalej jest smog! W Grudniu 2021 roku Kraków znalazł się na pierwszym miejscy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie! Ciężko nam zrozumieć cały proces uchwały szczególnie gdy dla przykładu spod tej dyrektywy wyłączony jest cały obszar krakowskiej huty (uchwała wyłączająca kontrolę ustanowiona przez wojewodę krakowskiego z sierpnia 2019 roku czyli miesiąc przed wejściem uchwały antysmogowej). Warto wiedzieć że wyłączając urządzenia wysokosprawne na paliwa stałe zamykamy się na nasze POLSKIE zasoby naturalne a korzystamy z gazu importowanego, w kraju gdzie mamy olbrzymie złoża lasów które muszą być na bieżąco wycinane. Marnujemy swój własny narodowy dobytek ODNAWIALNEGO ŹRÓDŁA ENERGII zgodnego z dyrektywami UE.

W związku z uchwałą krakowianie mają możliwość posiadania kominka gazowego lub na bioetanol. Nasza oferta wychodzi naprzeciw mieszkańcom proponując urządzenia gazowe DRU oraz EBIOS które są najwyższej jakości i technologii, bezpieczne i do złudzenia podobne w prezencji palenia drewnem. Kominki takie mają sprawność rzędu 96 procent i służą też do ogrzewania budynków małych oraz nawet powyżej 200 m2.

2. Przyłącza powietrza oraz rekuperacje. Wymogi kominowe dla wkładów Spartherm.

Wraz z nakazem stosowania ekologicznych i ekonomicznych urządzeń w nowych domach nastała era rekuperacji które wpłynęły na instalacje w domach: wymagane są od 2019 roku zamknięte komory spalania. Urządzenia Spartherm i Dru spełniały te normy już 14 lat temu i w swojej ofercie mają nawet urządzenia do domów nawet pasywnych i określane są w katalogach jako wersja RLU. Wymagania Spartherm to doprowadzenie powietrza z zewnątrz budynku rurą okrągłą (nie prostokątną !) o przekroju  fi 150mm. Wg prawa budowlanego w Polsce rury mogą być z ze stali nierdzewnej lub ocynku, uwaga: nie dopuszcza się do użycia palnych materiałów w instalacjach kominkowych.

Wymagania ciągu kominowego grawitacyjnego dla urządzeń Spartherm to 12-18 Pa. W przypadku innego ciągu kominów nasza firma sugeruje zastosowanie regulatora ciągu S-Kamatic.

Cart