Nowoczesny Kominek, droga od projektu do realizacji.
- Napisane przez MM
- Opublikowane w Aktualności
- Permalink
Jak dobrać designerski i nowoczesny kominek do wnętrza naszego domu?
Projektując dom i jego wnętrza często dużo większą uwagę przywiązujemy nie tyle do funkcjonalności, spraw technicznych lecz do nowoczesnego wyglądu zewnętrznego jaki powinny mieć kominki.
Co zrobić gdy nasz projekt to jedynie piękna wizualizacja? od czego zacząć? na co warto zwrócić uwagę? Możliwości jakie daje nam XXI w. pozwalają nam zrealizować nawet najbardziej śmiałe i oryginalne pomysły. Z drugiej jednak strony stanowi wyzwanie, aby sprostać wszystkim wymaganiom i oczekiwaniom klienta, począwszy od wyglądu, jakości, nakładów finansowych po sprawy techniczne, a kończąc na wygodnym i oszczędnym użytkowaniu. Co należy więc zrobić i od czego zacząć, aby kominek służył nam przez lata?
Kluczem do pełnego zadowolenia jest przygotowanie dokładnego planu działania; powinien on uwzględnić poszczególne etapy począwszy od projektu kominka – dopasowanego do potrzeb i oczekiwań, przygotowania dokumentacji technicznej, poprzez prace instalacyjne i wykończeniowe, kończąc na wyborze i montażu.
Krok 1. Przygotowanie projektu
Wstępny projekt przeważnie powstaje podczas pierwszej dyskusji na temat kominka, jest to próba wykonania wizualizacji w odniesieniu do naszych pomysłów i oczekiwań. Na tym etapie stawiany jest nacisk na wybór typu ogrzewania (drewno, pellety, bioetanol, gaz, węgiel/brykiet) oraz typu kominka ( kominek wolnostojący lub z wbudowanym wkładem). Wszystko po to by oprócz przyjemnego ciepła uzyskać atrakcyjny i dopasowany element wyposażenia danego wnętrza – w końcu to kominki odgrywają reprezentacyjną rolę.
Po wykonaniu wstępnych szkiców przechodzimy do projektowania dużo bardziej zaawansowanego, mianowicie do stworzenia kominka idealnie dopasowanego do stylu wnętrza oraz do naszego portfela. Każdy element dobierany jest indywidualnie, a wszystko po to by kominek stał się elementem ponad czasowym i zawsze cieszącym nasze oko.
Dzięki nowoczesnym programom jesteśmy w stanie na bieżąco zmieniać bryłę naszego kominka, tak by była idealna. Komputerowa wizualizacja dużo bardziej przybliża nam nasze oczekiwania, a wirtualny spacer po pomieszczeniu jest w stanie pomóc nam ponownie prześledzić każdy punkt domu czy mieszkania.
Krok 2. Przygotowanie dokumentacji technicznej
Sporządzenie precyzyjnej dokumentacji technicznej polegającej na dokładnym określeniu elementów kominka oraz wnętrza w którym ma się znajdować uwzględniając specyfikę pomieszczenia i planowane instalacje – znacząco ułatwi przeprowadzenie późniejszych prac i pozwoli ograniczyć ryzyko popełnienia błędów.
Krok 3. Prace instalacyjne
Gdy już mamy sporządzony dokładny projekt naszego kominka, możemy przejść do kolejnego etapu, a mianowicie do przygotowania elementów konstrukcyjnych kominka oraz prac instalacyjnych. Prace instalacyjne rozpoczynamy od konkretnego ustalenia położenia kominka, jego wielkości, szerokości, a następnie od przygotowania miejsca pod wkład lub kominek stojący.
Krok 4. Wykończenie
Jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap gdy nasza wizualizacja przybiera realnych kształtów, kolorów i wiemy, że już za chwilkę będziemy mogli wykonać pierwsze palenie. Warto również pamiętać, że jeżeli planujemy kolejne prace to warto jest zabezpieczyć nasz kominek, aby nie uległ zniszczeniu jeszcze przed użyciem.