Jak można poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu?

Niewiele osób wie, że powietrze w domu może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Obecność kurzu i roztoczy, a także rzadkie otwieranie okien zimą wpływają negatywnie na jakość powietrza wewnątrz budynku. Przedstawiamy kilka prostych porad, jak zaradzić temu problemowi. 

Najbardziej podstawowe zasady poprawy jakości powietrza w domu to regularne odkurzanie mebli i podłogi oraz  pranie pościeli i zasłon. Trzeba także pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Nawet jeśli na zewnątrz jest zimno, należy to robić przynajmniej przez kilka minut 2-3 razy dziennie, chyba że normy smogowe danego dnia są przekroczone. 
Na jakość powietrza w domu mają wpływ materiały użyte w czasie budowy i urządzania wnętrza. Jeśli planujesz remont, sprawdź, czy materiały, które chcesz zakupić, nie emitują szkodliwych substancji, czy nie sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Ewentualnie zaopatrz je w powłoki ochronne, na przykład z jonami srebra. 

Jak klimatyzacja wpływa na jakość powietrza? 

Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji nie tylko do biura, ale także do mieszkania prywatnego. Dzięki niej nie trzeba otwierać okien, gdy na zewnątrz jest silny mróz. Nowoczesne urządzenia wykorzystują ekologiczne czynniki chłodnicze i są wyposażone w szereg funkcji, które pomagają zapewnić odpowiednią temperaturę, wilgotność i czystość powietrza. Często mają funkcję „tylko wentylator”, przydatną w sytuacjach, gdy niepotrzebna jest zmiana temperatury, funkcję oszczędzania energii oraz cichy tryb nocny. Prawdziwym hitem na rynku są żaluzje kierujące nawiewem powietrza jednocześnie w pionie i poziomie oraz czujniki wykrywające obecność osób w pokoju, które powodują kierowanie strumienia powietrza w sposób najbardziej dla nich komfortowy. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w specjalne filtry, które usuwają z powietrza kurz, alergeny, toksyny, a nawet nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu jakość powietrza znacznie się poprawia, co wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. 

Cart