Czym są i jak działają biokominki?
- Napisane przez Rafał Cybulski
- Opublikowane w Aktualności
- Permalink
Biokominki, zwane także kominkami ekologicznymi są nowoczesną i wygodną alternatywą dla tradycyjnych kominków. Jeśli planujesz przebudowę lub urządzasz nowy dom i zastanawiasz się nad montażem takiego urządzenia, przeczytaj poniższy wpis.
Kominek w domu to wyjątkowa atrakcja, a także sposób na dodatkowe ogrzewanie. Możesz przy nim spędzać długie jesienne wieczory z książką lub w towarzystwie rodziny. Latem kominek stworzy niezwykłą atmosferę w czasie domowych imprez.
Jak działa biokominek?
Obudowa kominka jest wykonana ze stali nierdzewnej i pokryta farbami odpornymi na wysokie temperatury. Dodatkowe elementy wykonane są ze szkła hartowanego, płyt MDF, betonu i ceramiki. Do działania biokominka zwykle wykorzystuje się tzw. biopaliwo zamiast tradycyjnego drewna lub brykietu. Możliwe jest dodawanie do niego kilku kropel olejków aromatycznych. Niektóre modele wyposażone są w specjalne podajniki na olejki zapachowe.
Dzięki biopaliwu kominek nie wytwarza spalin, dymu ani popiołu. Jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale także zdrowszy i wygodniejszy w użytkowaniu. Nie wydziela nieprzyjemnej woni, nie trzeba go również tak często czyścić. Kominek podwyższa temperaturę w pokoju o kilka stopni, jest więc dodatkowym źródłem ogrzewania. Dużą moc grzewczą mają biokominki III generacji. Mogą one być głównym źródłem ogrzewania domu.
Rodzaje biokominków
Kominki ekologiczne mogą być przystosowane do różnych miejsc, mogą też mieć różną budowę. Najczęściej spotykane są:
- biokominki stołowe – mobilne, niewielkie urządzenia, z których można korzystać zarówno w środku, jak i na zewnątrz;
- biokominki wiszące – bardzo funkcjonalne i proste w montażu. Najczęściej instaluje się je nisko nad podłogą lub na tarasie czy na werandzie;
- biokominki narożne – stosowane często w niewielkich lub nietypowych pomieszczeniach, mogą być otwarte z dwóch stron lub tylko z jednej.
Na rynku można również kupić sam wkład kominkowy, do którego samemu można zaprojektować obudowę, dobierając ją do stylu domu.