Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?

Klimatyzator powinien być zawsze dobierany do konkretnego miejsca i użytkowników. Istnieją oczywiście pewne ogólne cechy, które powinny spełniać klimatyzatory, jednak nowoczesne urządzenia wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które mogą być ważne dla niektórych grup użytkowników, na przykład alergików czy osób mających problemy ze snem. Na co zwracać uwagę, kupując klimatyzator? 

Główne cechy klimatyzatorów 

Podstawową funkcją dobrego klimatyzatora jest możliwość ustawienia temperatury i wilgotności do takich wartości, by czuć się komfortowo zarówno w czasie upałów, jak i mrozów. W czasie pracy klimatyzator generuje jednak hałas, dlatego ważne jest, by przy jego zakupie sprawdzić jego poziom. Ma to znaczenie dla osób wrażliwych na hałas, szczególnie jeśli klimatyzator ma być zainstalowany w sypialni. 
Sprawdzając poziom hałasu, który podał producent, należy zwrócić uwagę, czy podana jest odległość, w jakiej dokonano pomiaru (nie powinno to być dalej niż 1 m od obudowy). Przeczytaj również, dla którego biegu pracy jest podana wartość hałasu. Do wyboru będziesz mieć klimatyzatory typu split (klimatyzator dwujednostkowy, gdzie skraplacz montowany jest na zewnątrz, a parownik wewnątrz budynku) i monoblok (w jednej obudowie znajduje się skraplacz i parownik). 
Istotną kwestią jest zużycie energii przez urządzenie. Zazwyczaj najbardziej energooszczędna, a zarazem dająca najlepsze możliwości regulacji temperatury, jest klimatyzacja z inwerterem. W takim urządzeniu temperatura wydmuchiwanego powietrza zmienia się w sposób płynny wraz ze zmianą temperatury otoczenia. 

Jakie dodatkowe funkcje mogą być przydatne?

W nowoczesnych klimatyzatorach istnieje możliwość regulacji nadmuchu powietrza. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki, które reagują na obecność osób w pomieszczeniu, kierując strumień powietrza w sposób komfortowy dla nich. Stosowane są również specjalne filtry, które odkażają i oczyszczają powietrze, co ma znaczenie dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego. 

Cart